Dnes nechci popisovat anatomii svalů pánevního dna, ale podívat se na to, jakým způsobem tyto svaly fungují. Nějakou představu o nich (a o jejich parťákovi, bránici) mít musíme. Takže – bránici si můžeme tvarem představit jako deštník, který odděluje hrudní dutinu od břišní, zatímco svaly pánevního dna je možné se představit jako trychtýř.
Funkce svalů pánevního dna je napojená na funkci bránice, následuje její pohyb jako medúza. Když bránice klesne, stejně tak klesnou i svaly pánevního dna. Když se bránice zvedá, zvedá se i pánevní dno.
Jsou to normální svaly
Kromě bránice ovlivňuje činnost pánevního dna postavení kostěnné pánve (a to ovlivňují další věci, ale o tom zase někdy příště). A pokud toto postavení není vyrovnané, ve svalech pánevního dna se dějí změny.
Co je dobré si uvědomit, že svaly pánevního dna jsou normální příčně pruhované svaly (stejně jako máme třeba na stehně, zádech, břiše nebo ramenech). Asi nikdo nepochybuje o tom, že třeba svaly na ramenou se mohou přetížit, vždyť koho tam občas nebolí?
Oslabené? Přetížené?
Jak je to ovšem se svaly pánevního dna? Když máme třeba inkontinenci nebo pokles orgánů pánevního dna? Většinu lidí na první dobrou napadne, že je jasné, že jsou svaly oslabené a je dobrý nápad je začít posilovat, ať už vaginálním závažím, Kegelovými cviky nebo s využitím Venušiných kuliček.
Jenže často dochází k tomu, že jsou tyto svaly přetížené. Ať už celý “trychtýř” nebo jen jeho část. Ať už je to v reakci na stav našeho hlubokého stabilizačního systému, postavení pánve nebo jsou přetížené, protože se prostě zoufale snaží držet vše na místě. Není vždy jednoduché říct, zda jsou vaše svaly přetížené (nicméně z mojí zkušenosti to tak je u cca 95 % mých pacientek).
Při zjišťování, zda máte přetížené svaly pánevního dna, se můžeme částečně řídit podle symptomů, jako jsou: potíže se začátkem močení, zácpa, bolest při močení/vyprazdňování, bolesti v pánevní oblasti, bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace, ale třeba i sraženiny v menstruační krvi nebo špinění před začátkem menstruace. K symptomům přetížení patří také výraznější citlivost až bolestivost na dotyk, nebo prostě nepohodlí v této oblasti. Sama se můžete vyšetřit za pomocí prstu, dilda nebo yoni hůlky a zjistit, zda jsou svaly uvnitř pochvy někde více napnuté nebo dokonce bolestivé.
Zdá se to zvláštní, nicméně přetížené pánevní dno může být i u inkontinence nebo poklesu orgánů pánevního dna. Zde jde vlastně o vyčerpání permanentně stažených svalů, které se pak navenek projevují jako ochablé, přestože hlavním problémem je jejich přetížení.
Přetížené svaly posilovat nechceme – zhoršily bychom jejich stav (a symptomy). Správnou cestou tedy je relaxace (o té více za chvilku).
Jak vyšetřuji svaly pánevního dna?
Nyní ještě krátce o tom, jak já zjišťuji stav svalů pánevního dna. Kromě vyptání se na příznaky se řídím vyšetřením – nejdříve pohledem (o tom podrobněji napíšu jindy), pak mě zajímá, jak se moje pacientka hýbe, jaké má rozsahy v kloubech apod. V neposlední řadě pak pro zjištění stavu svalů pánevního dna využívám pomoc diagnostického ultrazvuku, díky němu jsem schopná jednoduše a bez vnitřního vyšetření odhalit třeba poruchu relaxace (nebo aktivace).
Samozřejmě i vnitřním vyšetřením (vaginálním nebo přes konečník) je možné zjistit napětí svalů pánevního dna, ale já tento typ vyšetření obvykle nedělám na první terapii, nechávám si čas, abychom se se ženou poznaly a také, aby bylo toto vyšetření a ošetření co nejefektivnější, je dobré, když máme pořešené související věci (pohyblivost kyčlí, hrudníku, aktivitu hlubokého stabilizačního systému, atd.).
Relaxujme
Nyní se vrátíme k relaxaci svalů pánevního dna. Cviků a možností máme nepřeberné množství, já jsem pro vás vybrala jeden z těch jednoduchých.
Pojďte si ho zkusit. Zaujměte polohu dle obrázku, kolena jsou mírně od sebe, hlavu položte na zem (můžete ji i podložit polštářkem nebo jóga blokem). Vnímejte a představujte si, jak se od sebe rozšiřují sedací hrboly (nejtvrdší místa na hýždích). Můžete si představit, že se nadechujete do svalů pánevního dna (i když samozřejmě vím, že se dýchá do plic).