Než si řekneme, co je endometrióza, podíváme se společně na to, co je a kde najdeme endometrium.
Endometrium se v těle vyskytuje přirozeně
Endometrium je slizniční vrstva dělohy. V této vrstvě se uhnízdí oplodněné vajíčko a endometrium samo se podílí na tvorbě placenty a vylučuje látky, které jsou důležité pro vývoj embrya. Pokud nedojde k uchycení oplodněného vajíčka, endometrium (přesněji dvě vrstvy ze tří) se odloučí a odejde při menstruaci.
Endometrium je tedy něco, co se v našem těle přirozeně vyskytuje a to uvnitř dělohy. Endometrióza je stav, při kterém se endometrium vyskytne i mimo dělohu – na děloze zvenku, na vaječnících, močovém měchýři, na střevě, ale také třeba na bránici.
Endometrióza se vyskytuje přibližně u 10 % žen, a konečná diagnóza trvá i 7 let! Rozděluje se buď podle lokalizace nebo podle hloubky, do které proniká, pro nás jsou ale důležitější její příznaky a projevy.
Proč to zlobí
Endometrium uložené mimo děložní dutinu reaguje na menstruační cyklus úplně stejně, jako endometrium v děloze. V okamžiku menstruace se začne oddělovat a chce “odejít”. Bohužel, protože je uloženo mimo dělohu, nemá kudy tělo opustit, a v místě se tvoří cysty, zánět a srůsty. A proto endometrióza velmi často bolí.
Projevy endometriózy
Druhým velmi častým projevem endometriózy je sterilita – nemožnost otěhotnět. Odhaduje se, že až 50 % neplodností je dáno endometriózou. Je dobré si uvědomit, že intenzita obtíží často vůbec nesouvisí s rozsahem endometriózy. I malá ložiska mohou způsobovat velké obtíže a naopak, i velmi rozsáhlá endometrióza může způsobovat malé nebo dokonce žádné obtíže.
Ještě na chvilku k bolesti – ta může být různá: cyklicky se opakující, bolestivá menstruace, trvalá bolest v pánevní oblasti, bolestivý pohlavní styk nebo i bolestivé vyměšování.
Diagnostika onemocnění je v rukou lékaře, využívá se ultrazvuk případně laparoskopická operace – ta je pak obvykle spojena i s chirurgickým odstraněním ložisek.
Co může nabídnout fyzioterapie?
V první řadě chci říct, že fyzioterapie nedokáže endometriózu odstranit. S čím ale pomoct umíme, jsou příznaky: bolest a můžeme ovlivnit i schopnost otěhotnět. Obecně lze využít mnoho technik, fyzioterapeuti je kombinují podle svých znalostí a často i podle jakési intuice. Běžně se využívá například viscerální terapie, aktivní cvičení, měkké techniky, ošetření jizev, fasciální manipulace nebo kraniosakrální terapie. Pomoct může také úprava stravy.
Jak pracujeme v našem zařízení?
Na ovlivnění endometriózy se u nás specializuji já, Eva Procházková. Co všechno tedy využívám? Nejdřív chci říct, že to vždy záleží na vyšetření konkrétní ženy. Ale velmi často využívám techniky pro uvolnění břišních svalů, uvolnění kostrče (zevními i vnitřními hmaty), osteopatický přístup k pánvi a pánevním orgánům, techniky fasciální manipulace, ale i aktivní cvičení nebo některé prvky z viscerální manipulace. Pokud je žena po operaci, je nedílnou součástí naší společné terapie také péče o jizvy.
Kam se obrátit?
Pokud máte bolestivou menstruaci, nebo trvalé pánevní bolesti, řekněte o tom svému gynekologovi. Můžete i vyslovit podezření na endometriózu. Pravděpodobně vás odešle na tzv. expertní ultrazvuk, který provede lékař specializující se na tuto problematiku.
Využít určitě můžete i kontakty pacientské organizace Endotalks – jak jejich web, tak Facebook.
Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Prosím, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu a jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem.