Jednou větou řečeno: rozvíjející se pod-obor fyzioterapie. Já mám raději výraz ženská fyzioterapie, protože slovo gynekologická evokuje pouze velmi úzký záběr a soustředění pouze na oblast pánve. Ale gynekologická fyzioterapie tak, jak ji vnímám já, zahrnuje vždy celou ženou.
Ať za mnou tedy žena přichází přímo s gynekologickými obtížemi (např. bolestivou menstruací), těhotná s bolestí zad nebo kyčlí, nebo po porodu, vždy se dívám na ženu jako na celek, případně jako větší celek: žena – miminko(a).
Fyzioterapie umí pomoci s celou řadou gynekologických obtíží, obtíží v těhotenství nebo stavech po porodu, i když ne vždy nabídne léčbu – často přinášíme “pouze” úlevu, jako například při péči o ženy s endometriózou.
Jak probíhá vyšetření?
Základem je velmi podrobná anamnéza. Ta je v tomto případě podrobná i co se týká gynekologické oblasti: zajímá mě, zda je bolestivá menstruace, jak dlouhý je cyklus a krvácení, kolika těhotenstvími, porody a případně ztrátami žena prošla, zda a jakou používá antikoncepci, jaké využívá menstruační pomůcky, zda porody byly přirozené (s nástřihem nebo bez) nebo císařským řezem (a z jakého důvodu)… V případě, že žena přichází s obtížemi typu inkontinence, pak pro objektivní zhodnocení jejích obtíží používáme dotazník ICIQ-SF.
Pokračujeme samozřejmě s tím, co k nám ženu přivádí a vyptáme se na její konkrétní obtíže.
Poté následuje tzv. kineziologický rozbor – zjednodušeně – podíváme se na vás, jak stojíte a jak se hýbete.
Při první návštěvě poté obvykle pokračuji jedním nebo dvěma cviky, nebo úpravami vzešlými z předchozího vyšetření.
Pokud je to potřeba, tak se domluvíme i na provedení vnitřního vyšetření anebo ošetření. Existují dva přístupy (per vaginam a per rectum), rozhoduji se mezi nimi podle potřeby ženy. Vyšetření není třeba se obávat, průběh je obdobný jako při vyšetření na gynekologii (budeme se tomu podrobněji věnovat v dalším díle Abecedy). Cílem tohoto vyšetření je zjistit napětí měkkých tkání a rozhodnout tak o další cílené terapii.
A jak dál?
Fyzioterapie pak pokračuje podle stavu – někdy pánevní dno uvolňujeme, jindy posilujeme, pracujeme na aktivním stoji a dalších věcech, které jsou potřeba. Pacientka přichází podle naší domluvy, někdy jednou týdně, jindy třeba jednou za měsíc.
Chcete se objednat na terapii? Zavolejte v době od 12:00 do 13:00 na telefonní číslo 777 635 539. Pokud jste těhotná, prosím, přineste s sebou vyjádření lékaře (gynekologa nebo praktického lékaře), že můžete absolvovat fyzioterapii.